Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je wykonuje

Posiadacze domów i mieszkań mają sporo różnych obowiązków. Od pewnego czasu jeden z nich to posiadanie świadectwa energetycznego. Świadectwo energetyczne jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z użytkowaniem budynku na co dzień. W pierwszej kolejności to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Przepisy związane z koniecznością robienia tego typu certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju zostało do nich dostosowane. Aktualnie takim certyfikatem muszą dysponować wszystkie budynku, jakie zostały postawione po roku 2009, oczywiście każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo tylko wtedy, kiedy zamierza swoją nieruchomość wynająć albo sprzedać. Lecz dużo wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w takim kierunku.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na naszym rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu zaczynają się od trzystu złotych za niewielki garaż czy mieszkanie, a mogą się skończyć na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś zaniedba sobie zrobienie certyfikatu, to może być narażony na karę. A ta wcale nie jest mała, bo wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić