Jak wybrać odpowiednią tablicę sensoryczna dla dziecka

O tym, jak bardzo różnego rodzaju edukacyjne zabawki wpływają na rozwój małych dzieci, wielokrotnie już wspominano. Jedną z bardziej polecanych tego typu zabawek są tablice sensoryczne, jakie od pewnego czasu cieszą się rosnącą popularnością pośród opiekunów. Takie tablice są dostępne w wielu miejscach, można wybierać zarówno spośród dużych jak i małych modeli. Z reguły są złożone z płyty wykonanej z drewna lub sklejki, do jakiej zostały przyczepione najróżniejsze przedmioty do zabawy.

Wszystkie elementy takich tablic w jakiś sposób mogą być przekręcane, przesuwane, naciskane albo obracane, dzięki czemu maluchy mogą na nich ćwiczyć nowe umiejętności. Takimi przedmiotami może być w zasadzie wszystko, co niesie jakieś edukacyjne wartości. Bardzo często tablica manualna zawiera kółka zębate, pokrętła i suwaki, lecz również rozmaite przedmioty z przyciskami. Bardzo dobrze będą się też sprawdzać rozmaite rurki, do których wrzucać można niewielkie kulki, a także trąbki, dzwonki czy cymbałki.

Takie tablice użytkowane mogą być już przez rocznych niemowlaków, lecz niejednokrotnie i pięcioletni odkrywcy będą na zabawie spędzać długie godziny. Ale nie o samą zabawę chodzi, ale także o rozwój wyobraźni i zdolności manualnych, a jeśli chodzi o to tablica edukacyjna jest niezastąpiona. Każdy z elementów tablicy to jakieś wyzwanie, a żeby coś się udało otworzyć czy przesunąć, niejednokrotnie trzeba się trochę postarać. Taka forma zabawy doskonale stymuluje różne zmysły, nie tylko wzrok i dotyk, lecz bardzo często również słuch. Poza tym uczy dzieci skupienia i cierpliwości, to znaczy cech tak przydatnych w dorosłym życiu.

A jednocześnie dzięki temu, że wszystkie elementy są bezpieczne, to nie ma żadnego ograniczenia aby zaspokajać swoją ciekawość. Maluchy wszystko mogą dotykać, wszystko przesuwać lub naciskać, i w ten sposób zobaczyć, jak konkretne przedmioty działają i jakie jest ich zachowanie. Dobrze dobrane tablice edukacyjne dla dzieci mogą być świetną zabawką przez wiele lat, i przez cały ten czas uczyć będą dzieci nowych umiejętności.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić